БУЛІНГ

  

ЩО ТАКЕ «БУЛІНГ» І ЯК З НИМ БОРОТИСЯ?


Питання булінгу в учнівському середовищі є актуальним та існує не тільки в реальності сьогодення, а й онлайн.
Булінг(від англ. bully – хуліган, задирака, грубіян, «to bully» — задиратися, знущатися) – тривалий процес свідомого жорстокого ставлення, агресивної поведінки, щоб заподіяти шкоду, викликати страх, тривогу або ж створити негативне середовище для людини.

Які ознаки булінгу?
Типовими ознаками булінгу є:
·         систематичність (повторюваність) діяння;
·         наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі;
·         наслідки у вигляді психічної або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, або спричинення соціальної ізоляції потерпілого».
 Які  є види булінгу ?
 Виділяють такі види булінгу:
·         фізичний
 (штовхання, підніжки, зачіпання, бійки, стусани, ляпаси, нанесення тілесних пошкоджень);

·         психологічний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, міміка обличчя, поширення образливих чуток, ізоляція, ігнорування, погрози, жарти, маніпуляції, шантаж);
·         економічний (крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей, вимагання грошей);
·         сексуальний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська та образи сексуального характеру, зйомки у переодягальнях, поширення образливих чуток, сексуальні погрози, жарти);
·         кібербулінг (приниження за допомогою мобільних телефонів, Інтернету, інших електронних пристроїв). 
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ТИ СТАВ ЖЕРТВОЮ БУЛІНГУ

·     Перше і найголовніше правило – не тримати це у секреті. Розкажи друзям, знайомим чи рідним про те, що тебе ображають, цього не слід соромитись.
·    Інколи допомогти з вирішенням складної ситуації може абсолютно не пов’язана\ з цим людина: тренер, викладач тощо.
· Також не слід звинувачувати себе у тому, що тебе цькують. Кривдникам легко знайти жертву булінгу, адже для цього слід просто якось відрізнятись від оточуючих.
·        Можна сміливо звернутись до психолога, щоб відновити відчуття впевненості у своїх силах та зрозуміти, як діяти далі.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ СТАЛИ СВІДКОМ ЦЬКУВАННЯ

· Якщо цькують твого друга чи подругу, то одразу звернись до дорослих: вчителя, психолога, товаришів, родичів, батьків тощо.
· Якщо твій друг чи подруга поділилися з тобою, що вони потрапили у ситуацію булінгу, обов’язково говори з ними про це — вони потребують твоєї підтримки.

·  У жодному разі не слід приєднуватись до групи, що цькує, та висміювати проблеми свого друга чи подруги.
·  Якщо ви дорослий, який потерпав від булінгу колись, то не проходьте повз. Спробуйте захистити дитину, яку ображають. При цьому не слід ображати дітей, які цькують, адже деякі роблять це, тому що самі постраждали від насильства (вдома, у спортивній секції, в школі тощо). У таких випадках вони можуть виміщати свій біль через знущання і приниження слабших за себе.
·  Деякі діти булять, щоб ловити на собі захоплені погляди оточуючих, а відчуття переваги над іншими приносить їм задоволення. До того ж, нападаючи на когось вони захищаються від цькування. Іноді такі діти дуже імпульсивні і не можуть контролювати свій гнів. У таких випадках справа нерідко доходить і до фізичного насильства.

ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ

ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО ВАША ДИТИНА ПІДДАЄТЬСЯ БУЛІНГУ?

Якщо зовнішніх проявів немає або вони неоднозначні, зверніть увагу на дев'ять найпоширеніших ознак:
·     У дитини мало або взагалі немає друзів, з якими вона проводить час.
· Боїться ходити до навчального закладу або брати участь у заходах з однолітками (гуртки, спорт).
·      Ходить до навчального закладу довгим «нелогічним» шляхом.
·      Втрачає інтерес до навчання або раптом починає погано вчитися.
·      Приходить додому сумна, похмура, зі сльозами.
·      Постійно відмовляється йти на навчання, посилаючись на головний біль, біль у животі, погане самопочуття.
·       Має розлади сну або часті погані сни.
·       Втрачає апетит, проявляє тривожність, страждає від низької самооцінки.
·      Якщо дитину шантажують в навчальному закладі, вона може почати просити додаткові гроші на кишенькові витрати, щоб відкупитися від агресора.

ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ, ЯКЩО ВОНА ПІДДАЄТЬСЯ БУЛІНГУ?

☺Інколи діти стають жертвами булінгу. Вони соромляться про це говорити і часто звинувачують себе. Можуть відчувати себе безпорадними та вважати, що з ними щось не так. Придивіться до поведінки та настрою своєї дитини. Якщо ви помітили ознаки того, що вона стала жертвою булінгу:
☺У першу чергу заспокойтесь, і тільки після цього починайте розмову з дитиною.
☺Дайте відчути, що ви поруч, готові підтримати та допомогти, вислухати та захистити.
Запевніть дитину, що ви не звинувачуєте її у тому, що відбувається, і вона може говорити відверто.
☺Пам’ятайте, що дитині може бути неприємно говорити на цю тему, вона вразлива у цей момент. Будьте терплячими та делікатними.
☺Спробуйте з’ясувати все, що зможете, проте не повторюйте ті ж самі запитання по декілька разів, допитуючись.
☺Запропонуйте подумати, які дії допоможуть дитині почуватися у більшій безпеці зараз (наприклад, бути певний час ближче до дорослих, не залишатися після тощо).
☺Розкажіть дитині, що немає нічого поганого у тому, щоб повідомити про агресивну поведінку щодо когось учителю або принаймні друзям. Поясніть різницю між “пліткуванням” та “піклуванням” про своє життя чи життя друга/однолітка.
☺Спитайте, яка саме ваша допомога буде корисна дитині, вислухайте уважно. Можливо ви запропонуєте свій варіант. Це допоможе розробити спільну стратегію змін.
☺Пам’ятайте, що ситуації фізичного насилля потребують негайного втручання з боку батьків та візит до школи.
☺Обговоріть, до кого по допомогу дитина може звертатися у навчальному закладі: до психолога, вчителів, адміністрації, охорони, батьків інших учнів.
☺Важливо усвідомити, чому саме дитина потрапила у ситуацію булінгу. Рекомендуємо з цим звернутися до психолога.
☺Підтримайте свою дитину у налагодженні дружніх стосунків з однолітками.
☺Поясніть дитині, що зміни будуть відбуватися поступово, проте весь цей час вона може розраховувати на вашу підтримку.
Пам’ятайте: ваша мета припинити насильство, а не покарати винних! Не варто забувати, що всі сторони потребують деякого часу, щоб скорегувати свою поведінку.

ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ, ЯКЩО ВОНА ВИЯВИЛАСЯ АГРЕСОРОМ?

☺Дитині, яка булить інших, увага та допомога потрібна не менше, ніж тій, яка страждає від булінгу.
☺Відверто поговоріть з дитиною про те, що відбувається, з'ясуйте як вона ставиться до своїх дій і як реагують інші діти. Ви можете почути, що "всі так роблять", або "він заслуговує на це".

☺Уважно вислухайте дитину і зосередьтеся на пошуку фактів, а не на своїх припущеннях.
☺Не применшуйте серйозність ситуації такими кліше, як "хлопчики завжди будуть хлопчиками" або "глузування, бійки та інші форми агресивної поведінки — просто дитячі жарти і цілком природна частина дитинства".
☺Діти, які булять, заперечують це так довго, як тільки можуть. Спокійно поясніть дитині, що її поведінка може завдати шкоди не тільки жертві, а й усім оточуючим. І щодалі це заходитиме, тим гірше булінг впливатиме на всіх учасників.
☺Дайте зрозуміти дитині, що агресивна поведінка є дуже серйозною проблемою, і ви не будете терпіти це в майбутньому. Чітко і наполегливо, але без гніву, попросіть дитину зупинити насильство.
☺Скажіть дитині, що їй потрібна допомога, а тому ви тимчасово триматимете зв'язок з викладачами, щоб упевнитись — дитина намагається змінити ситуацію.
☺Загрози і покарання не спрацюють. Можливо, на якийсь час це припинить булінг, та в перспективі це може тільки посилити агресію і невдоволення.
☺Буде зайвим концентрувати увагу на відчуттях дитини, яку булять. Той, хто виявляє агресію, як правило відсторонюється від почуттів іншої людини.
☺Агресивна поведінка та прояви насильства можуть вказувати на емоційні проблеми вашої дитини та розлади поведінки. Порадьтеся зі дитячим психологом.

ЯК БАТЬКАМ ЗАПОБІГТИ БУЛІНГУ?

☺Швидка та доречна реакція дорослих (батьків і викладачів) на ситуацію булінгу повертає дітям відчуття безпеки та захищеності, демонструє, що насилля не прийнятне. Саме тому, як тільки ви побачили або дізналися про булінг:

☺Негайно втручайтесь та зупиняйте насилля — булінг не можна ігнорувати.

☺Зберігайте спокій та будьте делікатними, не примушуйте дітей публічно говорити на важкі для них теми. Краще вести розмову наодинці, або в малих групах.

☺Не намагайтеся ставати на чийсь бік або викликати відчуття провини до того, хто потерпає від булінгу. Так ви закріплюєте поведінку жертви.

☺Пояснюйте, які саме дії є насиллям і чому їх необхідно припинити.

☺Не вимагайте публічних вибачень. Це може загострити ситуацію.

☺Допоможіть дітям зрозуміти, що таке булінг і як протистояти йому безпечно.

☺Показуйте приклад ставлення до інших із добротою та повагою.Немає коментарів:

Дописати коментар

ТУРБОТА ПРО СЕБЕ ПІД ЧАС ВІЙНИ

ТУРБОТА ПРО СЕБЕ ПІД ЧАС ВІЙНИ: ІЗ ЧОГО ПОЧАТИ? Займіться справою, яка вам подобається Дуже важливо, щоб ви знаходили час, аби зайнятися...