Поради батькам

 Шляхи до серця дитини
    Іноді діти розмовляють мовою, яку нам, дорослим, важко зрозуміти. Це може бути їм лише зрозумілий сленг, але i нас - дорослих - також не завжди розуміють діти, тому що, розмовляючи з ними, ми не завжди можемо висловити свої думки. Але ще гipше, коли ми не завжди можемо виразити дитині свої почуття i любов на зрозумілій їй мові. 
  Чи вмієте ви говорити на мові любові? 
    Кожній дитині властиво розуміти любов батьків по-своєму. I якщо батьки знають цю «мову», дитина краще зрозуміє їх. Любов потрібна кожній дитині, інакше їй ніколи не стати повноцінною дорослою людиною. Любов - це найнадійніший фундамент спокійного дитинства. Якщо це розуміють дорослі, дитина виростає доброю i щедрою людиною. Основне батьківське завдання - виростити зрілу та відповідальну людину. Але які б якості ви не розвивали в дитині, головне - будувати виховання на любові. 
  Батьківська любов повинна бути безумовною
    Адже справжня любов умов не виставляє. Безумовна любов - це найвища форма любові! Адже ми любимо дитину просто за те, що вона є, незалежно від того, як вона поводить себе. Ми всі це розуміємо, але іноді не відаємо собі звіту в тому, що нашу (батьківську) любов дітям доводиться завойовувати. Батьки люблять дитину, але з поправкою: вона повинна добре навчатися i гарно себе поводити. I лише у цьому випадку вона отримує подарунки, привілеї та схвалення. Звичайно, ми повинні навчати i виховувати дитину. 
 Але спочатку необхідно наповнити серце дитини впевненістю у нашій безумовній любові! 
    I робити це треба регулярно, щоб ця впевненість не випарувалась. Тоді у дитини не виникає страху, провини, вона буде відчувати, що потрібна. Безумовну любов ніщо не може похитнути. Ми любимо дитину, навіть якщо вона некрасива i зірок з неба не дістає. Ми любимо її, якщо вона не виправдовує наших надій. I найважче - ми любимо її, щоб вона не зробила. Це не означає, що будь-який вчинок дитини ми виправдовуємо. Це означає, що ми любимо дитину i показуємо їй це, навіть якщо її поведінка не найкраща. 
  Підлітковий вік
    Перехідний вік сам по собі не загрозливий, але дитина, яка вступає в нього без впевненості у любові оточуючих, особливо вразлива. Вона не готова зустрітися з такою кількістю проблем. Діти, які не знали безумовної любові, самотужки привчаються давати любов «по бартеру» - в обмін на щось. Вони дорослішають, стають підлітками, в ідеалі оволодіваючи до того часу мистецтвом маніпулювання батьками. Доки такій дитині догоджають, вона мила й привітна, любить батьків, але як тільки щось не по її норову, вона перестає любити їх. У відповідь на це батьки, які також не вміють любити безумовно, позбавляють дитину любові взагалі. Погодьтеся - це порочне коло, у результаті якого підліток стає озлобленим i розчарованим. Щоб дитина відчула вашу любов, ви повинні знайти особливий шлях до її серця i навчитися проявляти свою любов, виходячи з цього. Діти по-різному відчувають любов, але кожна дитина потребує її. 
  Існує 5 способів (основних), якими діти виражають любов:
1. дотик;
2. слова заохочення; 
3. час; 
4. подарунки; 
5. допомога. 
    Якщо в сім’ї декілька дітей, то навряд мови їхньої любові співпадають. У дітей різні характери, i любов вони сприймають по-різному. 3 кожною дитиною необхідно говорити на її рідній мові любові. Але для того, щоб успішно впровадити даний шлях, нам необхідно ще раз підкреслити необхідність безумовної любові до дитини. I важливо пам'ятати, що до п'яти років у дитини неможливо встановити лише один шлях до його серця. 
  Які речі не слід казати дітям
  •  "Коли я був у твоєму віці...". Дитина чує: "Твої проблеми не важливі, мені було важче". 
  •  "Ти просто не розумієш!". Дитина чує: "Ти не спроможний зрозуміти, і немає сенсу намагатися пояснювати це тобі". 
  •  "Ти думаєш, що тільки в тебе якісь проблеми". Дитина чує: "У тебе немає справжніх проблем". 
  • "У мене немає часу, щоб вислухати тебе...". Дитина чує: "Я надто зайнятий, щоб піклуватися про твій світ". 
  •  "Роби те, що я кажу, а не те, що я роблю...". Дитина чує: "Роби правильно, а я не зобов'язаний так чинити, адже я вже дорослий". 
  •  "Тому, що я наказав тобі!". Дитина чує: "Я не хочу чути твоїх спроб домовитися зі мною".
 "Та чому ж ти не можеш бути схожим на...?". Дитина чує: "Мені прикро, що ти не хтось інший".  ______________________________________________________________________

Важка поведінка підлітка: поради батькам

Виховання підлітка ніколи не дається батькам легко. Якщо дитина проявляє жорстокість, схильна до депресії, вживає алкоголь або наркотики, демонструє будь-яку іншу деструктивну поведінку - це потужний удар для батьків. Вони не знаходять собі місця, коли підліток допізна затримується невідомо де, і впадають у відчай, коли не можуть знайти з ним спільну мову. Батьки хвилюються за дитину, помічаючи її запальність, перепади настрою та гнів. Іноді здається, що з підлітком зовсім неможливо впоратися, але є способи полегшити перехідний вік для всієї родини. Допомагаючи важкому підлітку впоратися з його емоційними проблемами, ви зміцните зв'язок з ним і допоможете йому вирости більш щасливою й успішною людиною.

Як відрізнити важку поведінку підлітка від нормальної

Коли підлітки починають прагнути до незалежності й шукають своє «я», їхня поведінка здається батькам ненормальною й непередбачуваною. Ваша дитина, добра та слухняна в минулому, тепер пропадає невідомо де й на всі зауваження голосно грюкає дверима. На жаль, така поведінка цілком нормально для підлітка.
У випадку поганої поведінки підлітка батьки зіштовхуються з великими труднощами. Особливо, якщо він вживає алкоголь або наркотики. Крім проблем, з якими зіштовхується кожен підліток, важкі діти переживають серйозні 
емоційні проблеми, труднощі з поведінкою й навчанням. Вони часто піддають себе ризику, демонструючи жорстоку поведінку, прогулюючи школу, вживаючи наркотики, вступаючи в сексуальні стосунки, завдаючи собі пошкодження та здійснюючи протиправні вчинки. У підлітків можуть проявлятися симптоми психічних розладів: депресії, тривожності або розладів харчової поведінки (анорексії, булімії). Батькам важливо знати, яка поведінка підлітка нормальна для його віку, а яка загрожує серйозними наслідками.

Зміни в зовнішньому вигляді

  • Нормальна поведінка: підлітки дотримуються моди, тому можуть зухвало вдягатися або фарбувати волосся в неприродні кольори. Навіть якщо дитина заявляє про своє бажання зробити собі тату - утримайтеся від жорсткої критики, це не найгірше, що вона може зробити. Підліток поміняє погляди, коли зміниться мода.
  • Тривожні сигнали: зміни в зовнішньому вигляді повинні насторожити вас у тому випадку, якщо вони супроводжуються проблемами в школі або іншими проявами поганої поведінки. Звертайте особливу увагу на те, чи немає на тілі підлітка слідів порізів або інших каліцтв, чи не змінювалася різко його вага останнім часом.

Постійні суперечки й опір

  • Нормальна поведінка: прагнучи отримати незалежність, діти часто сперечаються з батьками.
  • Тривожні сигнали: посилення суперечки, прояви жорстокості вдома. Дитина вплутується в бійки та вчиняє протиправні вчинки. Всі ці ознаки свідчать про ненормальну поведінку підлітка.

Зміни настрою

  • Нормальна поведінка: гормональні зміни й особливості розвитку підлітка призводять до того, що в нього часто змінюється настрій, він стає дратівливим і відчуває труднощі з контролем емоцій.
  • Тривожні сигнали: різкі зміни в характері, погана успішність, постійне занепокоєння та смуток або проблеми зі сном можуть свідчити про депресію, буллінг або інші емоційні проблеми. Поставтеся серйозно до будь-яких згадок підлітка про суїцид.

Вживання алкоголю або наркотиків

  • Нормальна поведінка: більшість підлітків рано чи пізно пробують алкоголь і сигарети. Батькам потрібно чесно й відверто поговорити з підлітком, щоб переконатися, що ці експерименти не переросли в залежність.
  • Тривожні сигнали: якщо випадки вживання алкоголю або наркотиків повторюються або супроводжуються проблемами в школі - є ризик алкогольної або наркотичної залежності.

Вплив друзів

  • Нормальна поведінка: для підлітка друзі мають надзвичайно велике значення. Друзі впливають на вибір підлітка. Орієнтуючись на думку однолітків, підлітки в деякій мірі віддаляються від батьків. Батьків це засмучує, але підлітки все ще потребують їхньої любові.
  • Тривожні сигнали: варто насторожитися, якщо в підлітка різко змінилося коло спілкування (особливо, якщо нові друзі схиляють його до поганої поведінки), коли він протестує проти справедливих правил і обмежень або бреше, щоб уникнути покарання. Також про будь-які проблеми може свідчити те, що підліток багато часу проводить на самоті.

Ознаки жорстокої поведінки в підлітків

Ні для кого не таємниця, що підліткова жорстокість сьогодні - надзвичайно актуальна проблема, і її масштаби постійно зростають. Кіно й телебачення роблять з жорстокості елемент шоу, інтернет-сайти часто пропонують глядачеві відповідний контент, комп'ютерні ігри провокують підлітків на прояв жорстокості в реальному житті. Звичайно, не кожен підліток настільки схильний до даного впливу, але групу ризику становлять емоційно нестійкі підлітки або ті, хто страждає на різні психічні розлади. Наслідки такого впливу можуть бути трагічними. Батькам потрібно звертати особливу увагу на наступні сигнали:

  • підліток грає з будь-якого роду зброєю;
  • підліток сильно захоплений жорстокими комп'ютерними іграми, фільмами або інтернет-сайтами, які пропагують жорстокість;
  • підліток загрожує тим, хто його оточує, або замішаний в буллінгу;
  • підліток уголос фантазує про те, як жорстоко він вчинив би з ким-небудь;
  • підліток проявляє жорстокість у ставленні до тварин.
 ПАМЯТАЙТЕ! Дитина – це дзеркало життя своїх батьків!


 Що робить підлітка важким.


«Вихователь сам має бути тим, ким хоче зробити вихованця».

В. Даль

«У вихованні вся справа в тому, хто вихователь».

Д. Писарєв

«Вихователю треба глибоко знати життя, щоб до нього готувати».

Л. Толстой

«Батьки — приклад для дитини».

«Виховувати – ховати від зла».

 

Хто з батьків не мріє, щоб його дитина виросла найрозумнішою, найвродливішою, найсильнішою, найдобрішою і наймужнішою, хто не сподівається, що люди поважатимуть сина чи доньку за працьовитість і знання справи, за вихованість. Одним словом, ми мріємо про всебічну досконалість наших дітей.
Всебічний, гармонійний розвиток — наш ідеал. Ідеал і сімейного, і суспільного виховання. Але скільки треба наполегливої і кваліфікованої праці батьків і вчителів, щоб наші діти ввібрали все багатство інтелектуальної, моральної культурної спадщини, виробленої людством.

Виховувати – це значить творити людину.

Тест для батьків «Чи можете ви?»

1.    У будь-який момент залишити всі свої справи і зайнятися дитиною.

2.    Порадитися з дитиною, не зважаючи на її вік.

3.    Зізнатися дитині в помилці, якої ви припустилися в ставленні до неї.

4.    Вибачитися перед дитиною, якщо ви не праві.

5.    Стримати себе, якщо вчинок дитини роздратував вас.

6.    Поставити себе на місце дитини.

7.    Повірити хоча б на хвилинку, що ви добра фея.

8.    Розповісти дитині про повчальний випадок зі свого дитинства, який невигідно свідчить про вас.

9.     Пообіцяти дитині, що виконаєте її бажання за хорошу поведінку.

10.   Завжди утримуватися від слів, які боляче вразять дитину.

11.   Надати один день, коли б вона робила все, що їй заманеться, і поводила себе так, як схоче, а ви ні в що не втручалися.

12.  Не відреагувати, коли ваша дитина вдарила, грубо штовхнула або просто незаслужено образила іншу дитину.

13.    Встояли проти дитячих прохань і сліз, якщо впевнені, що це – примха, забаганка.

Відповіді:

А- можу і завжди так роблю – 3 бали.

Б – можу, але не завжди так роблю – 2 бали.

В – не можу -І бал.

Підрахуйте бали

Якщо ви набрали 30-39 балів, це означає, що дитина – найбільша цінність у вашому житті. Ви дієте правильно, й можете сподіватися на добрі результати.

Сума 16—30 балів: піклування про дитину для вас питання першорядне. Ви схильні до компромісів, які послаблять виховний ефект. Вам слід серйозно замислитися над підходом до виховання.

Менше ніж 16 балів — перед вами постали серйозні проблеми стосовно виховання дитини.

У підлітковому віці сприйняття дитини дорослими дуже сильно відрізняється від її самосприйняття. Дорослі недооцінюють рівень її психологічної зрілості, сама вона його переоцінює. Тому не дивно, що вона жагуче бореться за свої «дорослі» права. Положення підлітків ускладнюється тим, що в сучасному суспільстві відсутній який-небудь соціальний інститут, що дозволив би їм реалізувати свою спрямованість на повноцінне входження в дорослий мир наприклад, як це було в часи натурального господарювання. В 12-14 років у підлітка було багато можливостей показати себе «як дорослого». Школа не надає такої можливості. Вона адекватна молодшому шкільному віку, у якому провідною діяльністю є навчальна. Підліткові ж необхідна «арена» для розгортання його соціальної активності.

Рекомендації для батьків підлітків відповідають тому ж загальному напряму, що й для батьків трирічних дітей. Необхідно усвідомити, що їхня дитина стала вже майже дорослою. А це значить, що вона повинна зайняти в сім’ї нове положення, значно більш рівноправне, ніж раніше. У неї повинні з’явитися іі нові права, й нові обов’язки.

Головне право — це право розпоряджатися собою, воно вимагає високої відповідальності, а відповідальність і зароджується, і проявляється в сумлінному виконанні своїх обов’язків.


Дотримуючись звичної схеми, батьки часто намагаються нав’язати дитині обов’язки, «замкнуті» на ній самій: прибирання нею своєї кімнати, сумлінне навчання й ін. Однак подібні вимоги звичайно викликають у підлітків роздратування, тому що вони прагнуть до самостійної організації власного життя й саме в цьому найменш схильні.

Пам’ятка для батьків

Шановні батьки, пам’ятайте!

1.  У дітей, які не знають, що їм робити у час дозвілля, псуються і голова, і серце, і моральність.

2. Допоможіть своїй дитині вибрати корисне заняття.

3.   Турбуйтеся про те, щоб дитяче серце не стало грубим, злим, холодним, байдужим і жорстоким у результаті «виховання».

4. Пам’ятайте, батьки! Фізичне покарання – це показник не тільки вашої слабкості, розгубленості, безсилля, а й педагогічного безкультур’я. Ремінь та тумак вбивають у дитячому серці витонченість і чутливість, розбещують людину. Одурманюють її отрутою брехні.

5.    Не ставте вашу дитину в становище, коли вона змушена оборонятися брехнею.

6.  Говоріть із дитиною так, щоб не залишилося ніякого сумніву в тому, що ви керуєтеся турботою й тривогою за неї, а не бажанням відмахнутися, образити.

7.  Будьте, навіть у дрібницях, до кінця правдивими і чесними зі своїми дітьми. Незначну домішку брехливості, штучності дуже добре помічають діти.

8. Не забувайте поділитися із своїми дітьми досягненнями й невдачами, тоді вони відкриватимуть вам свої таємниці, чекатимуть вашої поради, підтримки.

9.   Пам’ятайте, батьки! Вашу дитину виховує кожна хвилина життя, кожний куточок землі, кожен ваш крок, слово, справа, з якими її особистість стикається ніби випадково, мимоволі.

10.  Враховуйте основні методи виховання й переконання, вправи, стимулювання.

Поради батькам


 Якщо:

·       дитину постійно критикують, вона вчиться ненавидіти;

·       дитину висміюють, вона стає замкнутою;

·       дитину хвалять, вона вчиться бути шляхетною;

·       дитину підтримують, вона вчиться цінувати себе;

·       дитина росте в докорах, вона вчиться жити з почуттям провини;

·       дитина росте в терпимості, вона вчиться розуміти інших;

·       дитина росте в чесності, вона вчиться бути справедливою;

·       дитина росте в безпеці, вона вчиться вірити в людей;

·      дитина живе у ворожнечі, вона вчиться бути агресивною;

·      дитина живе в розумінні і дружелюбності, вона вчиться знаходити любов у цьому світі.

_____________________________________________________________

ЯК КРИТИКУВАТИ, ЩОБ ВАС ЧУЛИ

Головні правила критики:

👆👇 Перше правило

Не вживати слова ТИ і говорити, бажано, про себе

Відчуйте різницю: "Ти не правий/а. Ти грубив/ла мені!" або "Мені не приємно, я почуваюся незручно, коли ти грубиш мені."

У першому випадку ви нападаєте, а людина, підсвідомо, почне захищатися і розпочнеться суперечка.

У другому випадку, ви кажете про себе, про свої почуття.

👇👆 Друге правило

Критикувати без свідків

Коли ви критикуєте когось, то критикуйте завжди без свідків. Якщо ваша дитина поводиться якось неправильно, це ще не означає, що потрібно її лаяти при інших дітях/дорослих. Це негативно позначиться на її психіці, самооцінці і аж  ніяк не впливає на  виховання.

Дуже важливо пояснити дитині віч-на-віч у чому вона була не права, без сторонніх.

👆👇 Третє правило

Правильна структурна форма

Відразу на прикладі:

"Ти дуже розумна дитина, АЛЕ охайно писати не вмієш".

"Так, ти не вмієш охайно писати, АЛЕ ти дуже розумна дитина".

Слова, які  звучать після АЛЕ - наш мозок і запам'ятовує. Отже, спочатку говоримо про негатив, а потім про позитив.

👆👇 Четверте правило

Критикуємо вчинки, а не саму людину.

Наприклад, дитина прийшла додому, а ви щойно помили підлогу і кажете: "Ти не цінуєш мою працю, вічно брудним взуттям топчиш мені підлогу" або "Мені не приємно, що ти пройшовся в брудному взутті по чистій підлозі".

Важливо пам'ятати, що навіть хороші люди іноді роблять погані вчинки, так само, як і навпаки. І ваше завдання критикувати не людину, а її вчинок. Не можна переходити на  особистість.

👆👇 П'яте правило

Не узагальнюйте

Не звалюйте все в одну купу. Не говоріть такі слова як: "ти ніколи..." або "ти завжди себе так поводиш". Потрібно вчитися домовлятися, а узагальненням ви цього не зробите. Узагальненням ви повідомляєте людині про війну. Розлютити людину легше ніж здається, але нічого хорошого з цього не вийде.

Сваритися – це нормально, але сварка має бути конструктивною.

👆👇 Шосте правило

Відокремлюйте почуття від емоцій

Будь-яка критика має бути беземоційною.

👇👆 Сьоме правило

Критика у формі питання

Приклад: "А що ти міг зробити краще?", "Чи правильно було робити...?"

Це єдина безпечна, не агресивна форма критики, яку легко чує будь-яка людина. Тому що тут немає жодних нападок, вона включає мозок.

Наприклад, якщо дитина в ліцеї/школі вдарила іншу дитину, за те, що та не віддає її зошит. Замість того, щоб читати нотації про те, що яка вона погана і так робити не можна, можна запитати "як ти думаєш, чи можна було вчинити інакше? А як можна було інакше?" і ці питання включають дитині голову, і вона вчиться бути гнучкою у різних ситуаціях.

Якщо ви просто питаєте, людині не доводиться захищатися, і це розгортає її зовсім в інший бік, на пошук варіантів.



Немає коментарів:

Дописати коментар

Освітній серіал "Інклюзивна молодіжна робота" доступний на платформі "Дія.Освіта" українською та англійською мовами за п...